piątek, 15 kwietnia 2011

Książki do Drupala - ale jakie? (język angielski)

Cała profesjonalna literatura dla developerów to jak się okazuje literatura anglojęzyczna. Z jednej strony może was przerażać bariera językowa ale wierzcie, że Drupal korzysta ze swoistego slangu językowego. Słowa typu 'node', 'hook', 'title', 'body', 'form', pojawiają się w każdym module i o wiele łatwiej jest się nauczyć nazw funkcji po angielsku, bo w razie jakichś wątpliwości jest cudowne DRUPALowe API. Wybieramy wersję Drupala i wpisujemy nazwę interesującej nas funkcji.
TO JEST TAK ZWANY NIEZBĘDNIK!Co do książek to na początek dwie pozycje:

1. Pro Drupal Development - na stronie wydawnictwa i autora do pobrania kod wszystkich modułów zawartych w książce.


2. Building powerful and robust websites with Drupal


Obie książki są również dostępne w wersjach dla Druapl v.6 oraz Drupal v.7.

Dla bardziej ambitnych polecam:

1. Drupal: JavaScript and jQuery


2. Drupal Intranets with Open Atrium

Książki do Drupala - ale jakie? (język polski)

Pewnie nie raz zastanawialiście się jakie książki wybrać. Kupowaliście lub przeglądaliście polecane tytułu po czym po 10 minutach traciliście zapał do dalszego czytania - o zgrozo:)

Żeby dowiedzieć się czym jest Drupal i postawić prostą stronkę bez zagłębiania się w kod polecam książkę "Drupal - poznaj go z każdej strony". Tytuł trochę mylący bo od strony programisty nie dowiemy się niczego cennego, a polskie tłumaczenia dla podstawowych pojęć drupalowych mogą tylko pomieszać w głowie młodemu programiście. To typ takiej książki, którą warto przeczytać zanim zaczniemy programować. Pokaże "wstępne" możliwości Drupala.Z polskiej literatury to by było na tyle (może i na szczęście)

Co do sieci to polecam cztery linki:

www.elimu.pl - drupal od zera
www.blog.elimu.pl - głównie joomla, czasami drupal i wordpress
www.drupal.org.pl - ogólnie o drupalu
www.drupal.pl - ogólnie o drupalu

wtorek, 12 kwietnia 2011

SMAK

SMAK - to System Miesięcznej Analizy Kuchni stworzony na potrzeby rozliczania stanów magazynowych restauracji.System umożliwia:

1.Zarządzanie fakturami zakupów
2.Zarządzanie recepturami dań
3.Zarządzanie sprzedażą dań
4.Generacja miesięcznego podsumowania

System w fazie testowej...

SRZ

Strona fotografa Sebastiana R.Do wykonania strony wykorzystano platformę Drupal 6.20.
Projekt graficzny: Sebastian R.
Wykonanie skórki przy pomocy dwóch modułów:

- Fusion
- Skinr

Adres: www.srz.com.pl

Moduły wykorzystane do budowy strony:

- CCK
- ImageCache
- Fusion
- Skinr
- Views
--Views Slideshow - galeria
- Pathauto
- Token

Moduły do ułatwiające development:

- Administration menu
- Devel
- Theme Developer

Time Management - Open Atrium Feature

Time Management - Open Atrium Feature został stworzony do rozliczania godzinowego pracowników z wykonanej przez nich nad różnymi projektami pracy.

Jest to mój pierwszy feature do Open Atrium. Działa mniej więcej w następujący sposób:

1.Codziennie o określonej godzinie zostaje wysłane drogą e-mailową powiadomienie o wypełnieniu formularza. Został on wykonany przy użyciu FormsAPI oraz AHAH Helper'a, który umożliwił wykorzystanie Ajax'a. Przykład został zobrazowany poniżej.2.Po kliknięciu button'a "Add more" widzimy akcję w postaci niebieskiego uploader'a.3.W wyniku kliknięcia otrzymujemy nowe pole składające się z trzech elementów formularza. Dodatkowo na wypadek zbyt dużej ilości dodanych elementów została zaimplementowana opcja usunięcia dodanego przez nas pola (Usuń).Funkcje walidujące i submitujące sprawdzają rodzaj zawartości wprowadzonej do danego pola formularza.

4.Zapisane dane możemy podejrzeć w głównym oknie OpenAtrium po kliknięciu w zakładkę "Time Management". Wygląd tabeli został przygotowany za pomocą modułu Views. Cały feature został oparty o zbudowany za pomocą modułu CCK Content-Type o nazwie Summary.

Startujemy

Witam

Na tym blogu postaram się przybliżyć problematykę Drupal'a od strony programisty pracującego w firmie zajmującej się Developmentem stron i aplikacji opartych o CMS/CMF Drupal.